اتصالات لوله هیدرولیک

اطلاعات شرکت
  • ایران، تهران، خیابان امیر کبیر ، کوچه ناظم الاطباء جنوبی ، پاساژ رضا ، طبق دوم ، پلاک 48
  • 021-33988511
  • شنبه - پنجشنبه: 9:00 - 17:00
اتصالات لوله هیدرولیک

اتصالات لوله هیدرولیک

اتصالات لوله هیدرولیک

” اتصالات هیدرولیک ” شیلنگ ها را به پمپ ها ، دریچه ها ، سیلندر ها و اجزای دیگر مورد استفاده در سراسر یک سیستم هیدرولیکی متصل می کند .

چطور اتصالات شیلنگ هیدرولیکی را انتخاب کنیم ؟

اتصالات جریان مایع هیدرولیکی را به جایی که لازم است انتقال می دهند و درحین نشت به جلوگیری از آن و حفظ فشار کمک کند .

انتخاب شیلنگ بدون توجه به اتصالات می تواند یک اشتباه بزرگ باشد . انتخاب شیلنگ بدون توجه به اتصالات از نظر قیمتی به صرفه نیست .

هر مجموعه مجهز به شیلنگ شامل اتصالاتی است که مخصوص برنامه های کاربردی آن مجموعه می باشد . به منظور مونتاژ شیلنگ های صنعتی آن ها باید دارای شیلنگ ، اتصالات و راه برای وصل کردن اتصالات به شیلنگ ها باشند .

اکثر شیلنگ های هیدرولیک ، دارای یک پایه ی خاردار هستند که به داخل ID شیلنگ و یک پوسته بیرونی یا فریل هستند که به پوشش یا تقویت کننده متصل می شوند .

پرس اتصالات به شیلنگ ( کوپلینگ ) شایع ترین روش برای مونتاژ شیلنگ و اتصالات است . هنگامی که مشخصات پرس برای یک شیلنگ و اتصالات مشخص مورد بررسی قرار می گیرد ، دستگاه پرس اتصالات ( کریمپینگ ) نیاز به تنظیم قطر مناسب دارد .

گام بعدی این است که اتصالات را روان کنید ، آن ها را در انتهای شلنگ فشار دهید و سپس اتصالات را در قالب های دستگاه پرس قرار دهید . با فعال کردن ماشین پرس (crimping machine ) اتصالات  به طور دائمی بر روی شلنگ فشرده می شود .

بسیاری از شرکت ها گزینه های بدون امکان قطع کردن یا بریدن اتصالات در شیلنگ های خود را ارائه می دهند تا بدون نیاز به مرحله پرس ، کار پیگیری شود .

اسکیبینگ (skiving) به فرآیندی گفته می شود  که بخشی از پوشش شیلنگ و یا حتی لوله داخلی برداشته شده است و کار پرس از قبل انجام شده است .

بسیاری از کاربران شیلنگ های از قبل پرس شده را ترجیح می دهند ، زیرا انجام کار با آن سریع تر بوده و درصد آسیب دیدن شیلنگ حین انجام پرس را کاهش می دهد .

شیلنگ ها در انواع مختلف ساخته می شوند ، از ترکیبات لاستیکی مختلف ، الاستومرها ، پلاستیک ، PTFE ، کامپوزیت ها یا حتی فلزات هستند .

اتصالات از مواد مختلفی ، از جمله فولاد و فولاد ضد زنگ و همچنین برنج ” exotics ” مانند مونل و … ساخته شده است .

بنابراین علاوه بر شیلنگ ، کاربران باید اتصالات را برای سازگاری با مواد شیمیایی و همچنین امنیت آن انتخاب کنند . بیشتر اتصالات هیدرولیکی درجه های فشار ، درجه حرارت و همچنین استانداردهای اندازه و ابعاد تعیین شده توسط سازمان هایی نظیرSAE International را دارا هستند و با توجه به کاربردی که در نظر گرفته شده است ( مانند فشار عملیاتی ، ظرفیت جریان ، شرایط محیطی و دما و مایع عملیاتی و … ) .

هنگام نصب مجموعه شیلنگ ، موضوع اتصالات بسیار مهم است . اغلب اتصالات از یک استاندارد به یک پورت استاندارد دیگر تبدیل می شوند ، اما به اندازه کافی برای نگهداری ایمن نیستند . علاوه بر این ، بیشتر اتصالات برندهای خاص فقط برای شلنگ های خاص مناسب است و ممکن است با سایر شیلنگ ها مطابقت نداشته باشند .

این موضوع سوالی را مطرح می کند : ” آیا می توانم از شلنگ و اتصالات از سازندگان مختلف در یک سیستم استفاده کنم ؟ ” به گفته بسیاری از کارشناسان پاسخ  ” منفی ” است .

مخلوط کردن و سازگاری قطعات از تولید کنندگان مختلف ، شیوه سنتی زندگی برای بسیاری از توزیع کننده های شلنگ صنعتی و کاربران نهایی است ، اما این روش استفاده کنندگان و کاربران را ملزوم به داشتن مسئولیت بیشتر نسبت به هر زمانی می کند .

اجزای “مناسب” برای مجموعه های هیدرولیکی ، اتصالات ، شیلنگ ها و تجهیزات و لوازم جانبی ایمن است که برای کار با یکدیگر طراحی شده اند .

اجزای مختلف از تولید کنندگان مختلف می توانند موجب آسیب در اتصال شوند .

ادغام  و تطبیق شیلنگ ها و اتصالات گاهی می تواند منجر به انفجار شیلنگ و دستگاه ها  شود ، اتصالات نشت می کنند و منفجر می شوند و باعث کشتن کارگران می شود .

علاوه بر خطرات گفته شده ، مخلوط کردن و مطابقت نامهای تجاری با یکدیگر ، ضمانت سازنده را از بین می برد . آسیب دیدن کارگران بر اثر این موضوع نیز می تواند تولیدکنندگان را از مسئولیت محروم کند و به انها جریمه هایی اطلاق شود.

شرکت های سازنده شلنگ و اتصالات می گویند که محصولات خود را به سیستم های مونتاژ دقیق مهندسی متصل می کنند که به طور خاص برای همکاری با یکدیگر طراحی شده اند . با این حال ، شرکت هایی که فقط اتصالات را تولید می کنند اغلب محصولات خود را توسط سازمان های تست شخص ثالث برای کار با انواع خاصی از برندهای شیلنگ گواهی می دهند .

به کاربران پیشنهاد می شود که با یک متخصص مشورت کنند تا با توجه به نوع فعالیت آن ها را در مسیر درست تر و اقتصادی تر و ایمن تر راهنمایی کند .